miejsce świadczenia pracy
w umowie
Zgodnie z Kodeksem pracy obowiązkiem stron umowy o pracę jest ustalenie miejsca w którym pracownik świadczy pracę. Najczęściej pracodawcy nie mają problemu z realizacją tego obowiązku ustawowego i wskazują jako miejsce świadczenia pracy adres firmy, lub siedzibę.
Czy jednak kwestia ta jest taka oczywista i prosta? A co z pracownikami, których miejsce świadczenia pracy jest różne lub zmienne, jak chociażby przedstawiciele zawodowi, pracownicy budowy, menagerowie kontraktów, kierowcy zawodowi, kolejarze itp.
Orzecznictwo jednoznacznie wskazuje, że miejsce świadczenia pracy danego pracownika, musi być w każdym wypadku, określone w sposób nie budzący wątpliwości stron. Miejsce świadczenia pracy to miejsce, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę. Takie wyjaśnienie niewiele wyjaśnia. Jak zatem określać miejsce świadczenia pracy zgodnie z przepisami?
Pamiętajcie o podstawowej zasadzie – miejsce świadczenia pracy musi być określone w skonkretyzowany sposób, poprzez odesłanie do pojęć geograficznych lub infrastruktury. Tym samym, jeżeli pracownik świadczyć ma pracę w jednym lub kilku miejscach zamiennie, ale w sposób stały np. w siedzibie firmy i 2 oddziałach, to te trzy miejsca mogą być wskazane poprzez odesłanie do ich adresów. W przypadku przedstawicieli handlowych lub kierowców, najłatwiejsze i prawidłowe, jest wskazanie określonego obszaru np. obszaru regionu, województwa, powiatu, ale także obszaru całego kraju. Miejscem pracy może być również określona miejscowość lub kilka miejscowości.
Warto zawsze pamiętać, że jeżeli nieprawidłowo wskażemy miejsce świadczenia pracy przez pracownika, to jego wyjazd poza wskazane miejsce, równa się dodatkowe koszty związane z delegacją.