Windykacja w praktyce, czyli co możesz zrobić dłużnikowi

 

Praktycznie każdy przedsiębiorca spotkał się z przeterminowanymi należnościami swoich klientów lub kontrahentów. Terminowa zapłata należności przez dłużników ma istotny wpływ na płynność finansową wierzycieli. Niestety, w praktyce często spotykamy się z sytuacją, kiedy to dłużnicy w ogóle nie uiszczają należnej kwoty. Kreatywność dłużników w tej sytuacji potrafi doprowadzić do bólu głowy. W takim wypadku, należy zgłosić się o pomoc do specjalistów w kancelarii prawnej, którzy pomogą odzyskać należne pieniądze. Windykacja i egzekucja należności potrafi ciągnąć się miesiącami. Samodzielna walka z dłużnikiem może także znacznie wydłużyć ten czas. Gdy pojawia się w Twoim portfelu przeterminowana płatność, a Twój kontrahent zaczyna obiecywać i zapewniać, że zapłaci, dziś, jutro za tydzień… nie zastanawiaj się zbyt długo nad podjęciem decyzji o skierowaniu sprawy do prawnika.

W naszej pracy często spotykamy się myślnym wyobrażeniem klientów na temat pojęcia „windykacji”. Wydaje się im, że skierowanie spray do prawnika pozwoli na załatwienie problemu szybko i sprawnie. Tymczasem typowy proces windykacyjny dzieli się na 3 etapy, z których tylko pierwszy zależy wyłącznie od Waszego pełnomocnika. Niestety nie ma legalnych sposobów na szybką i skuteczną windykację. Jeśli udało C się szybko odzyskać pieniądze, to tylko dlatego, że dłużnik chciał Ci je zwrócić.

Pierwszy etap, etap przedsądowy sprowadza się do skierowania do dłużnika odpowiedniego wezwania. W praktyce takie wezwanie, podpisane przez radcę prawnego w wielu przypadkach przynosi już zamierzony rezultat w postaci albo natychmiastowej spłaty, albo przynajmniej konkretnej propozycji spłaty, np. w ratach.

Kiedy jednak „kancelaryjne” wezwanie do zapłaty nie robi na Twoim dłużniku wrażenia, nie ma co się zbyt długo zastanawiać i nadchodzi czas wytoczyć cięższe działo w postaci pozwu. Sprawy o zapłatę najczęściej rozpoznawane są w trybie nakazowym albo upominawczym, co teoretycznie ma przyspieszyć czas ich rozpoznania, w praktyce jednak bywa różnie. Stąd czasem nakaz zapłaty otrzymasz już po 2 miesiącach od wniesienia pozwu, a czasem nawet po roku. Warto jednak w tym procesie korzystać ze wsparcia kancelarii prawnej. Twój prawnik będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem postępowania, ale przede wszystkim weźmie na siebie cały ciężar prowadzenia procesu związany z zaangażowaniem czasowym i emocjonalnym w daną sprawę. Na etapie sądowym możesz dochodzić od dłużnika nie tylko kwoty głównej, ale także skapitalizować zaległe odsetki oraz obciążyć dłużnika kosztami procesu i kosztami jakie poniosłeś płacąc swojemu prawnikowi za reprezentację w postępowaniu sądowym.

Kiedy już Twój nakaz zapłaty albo wyrok stanie się prawomocny, a dłużnik nadal pozostaje w zaległości, czas na ostatni etap – egzekucję komorniczą. Na tym etapie również konieczna jest pomoc profesjonalistów. Dobry kontakt radcy prawnego czy adwokata z komornikiem jest niezbędny do rozwiązania problemu z dłużnikiem i jak najszybszego wyegzekwowania od niego zaległych kwot. Pamiętaj, że w naszym porządku prawnym tylko komornik sądowy jest jedynym, legalnie działającym podmiotem, uprawnionym do prowadzenia czynności egzekucyjnych.

W praktyce czas od chwili wysłania dłużnikowi wezwania do chwili wszczęcia egzekucji może wynosić od kilku do kilkunastu miesięcy, a w sprawach skomplikowanych, gdy dłużnik wie co robić, nawet kilka lat.

Musisz wiedzieć, że nie każda firma windykacyjna, oferująca „skuteczne windykacje” należności jest w stanie profesjonalnie Ci pomóc. Często wydłużający się etap windykacji polubownej, prowadzony przez tego rodzaju firmy, może klientowi wręcz zaszkodzić, gdyż dłużnik znajduje dodatkowy czas, w którym zdąży „upłynnić” pozostały mu majątek. Inną kwestią jest to, że zazwyczaj koszty windykacji w takiej firmie nie są małe i choć często uzależnione od odzyskanej kwoty, to jednak dłużnik nie ma obowiązku zwracać Ci tych kosztów.

Prawo to nasza pasja!

Jesteśmy zespołem młodych, prężnych i ambitnych prawników, otwartych na ludzi i ich potrzeby. Spełniamy się, pomagając innym. Każdy Klient jest naszym najważniejszym partnerem, a jego bezpieczeństwo, zaangażowanie i zaufanie to nasz nadrzędny cel zawodowy.